GroceryWise
Compare pricesNewSports nutrition
Get the digest

Category

All Health & Beauty11,473
  • Hair Care2,311
  • Skin Care2,210
  • Vitamins & Supplements2,002
  • First Aid & Medicinal1,206
  • Shower & Bath Care705
  • Dental Care649
  • Cosmetics491
  • Deodorants481
  • Shaving & Hair Removal422
  • Personal Care325
  • Period Care232
  • Sun Care215
  • Continence Care122
  • Travel Packs and Accessories56
  • After Sun13
  • Fragrance & Perfume9
  • Pantry6,158
  • Dietary & World Foods2,769
  • Home & Garden2,605
  • Cleaning & Laundry2,319
  • Chips, Chocolates & Snacks2,223
  • Dairy, Eggs & Fridge2,131
  • Frozen1,769
  • Baby1,392
  • Drinks1,191
  • Pet1,092
  • Bakery952
  • Deli558
GroceryWise

Compare grocery prices across Coles, Woolworths, Aldi and Chemist Warehouse. Independent and free.

© GroceryWise. Made in Australia.

Retailers

Coles catalogueWoolworths weekly specialsAldi Special Buys & catalogueChemist Warehouse catalogue

Low FODMAP

Low FODMAP foodLow FODMAP shopping guideLow FODMAP Woolworths & Coles list

Compare prices

Health & BeautyPantryDietary & World FoodsHome & GardenCleaning & LaundryChips, Chocolates & SnacksDairy, Eggs & FridgeFrozenBabyDrinksPetBakeryDeliAll categories

Site

How to saveArticlesAboutContactHow we collect pricesPrivacyTermsEmail usFacebook page
Last refreshedColesWoolworthsAldiChemist WarehouseAll four retailers · Wednesday 30 Sep

Prices may differ in store. Not affiliated with any retailer.

  1. Compare prices
  2. /Health & Beauty

Cheapest Health & Beauty prices this week

11,473 products · 4 retailers · from $1.93 per L

Hair Care2311Skin Care2210Vitamins & Supplements2002First Aid & Medicinal1206Shower & Bath Care705Dental Care649Cosmetics491Deodorants481Shaving & Hair Removal422Personal Care325Period Care232Continence Care122Fragrance & Perfume9
Available at

97–120 of 11,473

Hayfever Allergy Relief Antihistamine Tablets

Claratyne

Hayfever Allergy Relief Antihistamine Tablets

CHEAPEST PER TABLET

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$39.99$0.36/tablet·110 Pack
6 sizesCompare →
Zero Uber Thin Condoms

Lifestyles

Zero Uber Thin Condoms

CHEAPEST PER EACH

ColesColes
$16.50$0.82/each·20 Pack
1 OFFER3 sizesCompare →
Minis Extra Strength 4mg Lozenges Mint

Nicabate

Minis Extra Strength 4mg Lozenges Mint

CHEAPEST PER LOZENGE

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$40.99$0.34/lozenge·120 Lozenges
1 OFFER5 sizesCompare →
Super Magnesium+ Coated Tablets

Blackmores

Super Magnesium+ Coated Tablets

CHEAPEST PER TABLET

WoolworthsWoolworths
$22.50$0.12/tablet·180 pack
6 OFFERS5 sizesCompare →
Extra Honey & Lemon Sore Throat Fast Numb Lozenges

Strepsils

Extra Honey & Lemon Sore Throat Fast Numb Lozenges

CHEAPEST PER EACH

ColesColes
$13.50$0.38/each·36 Pack
2 OFFERS4 sizesCompare →
Beauty Hair Skin Nails+ Tablets

Swisse

Beauty Hair Skin Nails+ Tablets

CHEAPEST PER TABLET

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$33.99$0.19/tablet·180 Tablets
4 OFFERS5 sizesCompare →
VapoDrops Butter Menthol Lozenges

Vicks

VapoDrops Butter Menthol Lozenges

CHEAPEST PER LOZENGE

ColesColes
$10.80$0.15/lozenge·70 Pack
3 OFFERS5 sizesCompare →
Sensitive Toothpaste Pro-Relief Multi Protection

Colgate

Sensitive Toothpaste Pro-Relief Multi Protection

CHEAPEST PER 100G

WoolworthsWoolworths
$4.50$4.09/100g·110g
5 OFFERS2 sizesCompare →
Condoms Regular

Lifestyles

Condoms Regular

CHEAPEST PER EACH

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$22.49$0.56/each·40 Pack
1 OFFER3 sizesCompare →
Kid Smart Vita Gummies Multi-vitamin Plus

Nature's Way

Kid Smart Vita Gummies Multi-vitamin Plus

CHEAPEST PER GUMMY

ColesWoolworthsTwo retailers tied
$21.00$0.12/gummy·170 Pack
6 OFFERS4 sizesCompare →
Zavance Fast Pain Relief 200mg Ibuprofen Liquid Capsules

Nurofen

Zavance Fast Pain Relief 200mg Ibuprofen Liquid Capsules

CHEAPEST PER EACH

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$34.99$0.35/each·100 Pack
4 sizesCompare →
Fibre Capsules Daily Supplement

Metamucil

Fibre Capsules Daily Supplement

CHEAPEST PER CAPSULE

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$58.99$0.20/capsule·300 Capsules
1 OFFER5 sizesCompare →
Pregnancy Test Instream

First Response

Pregnancy Test Instream

CHEAPEST PER TEST

ColesWoolworthsTwo retailers tied
$34.00$4.86/test·7 Pack
4 sizesCompare →
Cavity Protection Toothpaste Great Regular Flavour

Colgate

Cavity Protection Toothpaste Great Regular Flavour

CHEAPEST PER 100G

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$3.99$1.66/100g·240g
4 sizesCompare →
Cotton Pads Make Up

Swisspers

Cotton Pads Make Up

CHEAPEST PER EACH

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$2.99$0.04/each·80 Pack
1 OFFER3 sizesCompare →
Ultrathin Pads Regular With Wings

U by Kotex

Ultrathin Pads Regular With Wings

CHEAPEST PER EACH

ColesWoolworthsTwo retailers tied
$5.50$0.28/each·20 Pack
2 sizesCompare →
Tampons Regular

Libra

Tampons Regular

CHEAPEST PER EACH

ColesColes
$3.50$0.22/each·16 Pack
3 OFFERS2 sizesCompare →
Tampons Super

Libra

Tampons Super

CHEAPEST PER EACH

ColesColes
$3.50$0.22/each·16 Pack
3 OFFERS2 sizesCompare →
Pads Extra Wings Regular

Libra

Pads Extra Wings Regular

CHEAPEST PER EACH

ColesColes
$3.90$0.28/each·14 Pack
5 OFFERS2 sizesCompare →
Incontinence Pads Overnight

Poise

Incontinence Pads Overnight

CHEAPEST PER EACH

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$5.39$0.67/each·8 Pack
1 OFFER2 sizesCompare →
Damage Therapy Intensive Repair + Ceramide Conditioner

Dove

Damage Therapy Intensive Repair + Ceramide Conditioner

CHEAPEST PER L

ColesColes
$9.75$11.47/L·850mL
2 OFFERS3 sizesCompare →
Tampons Regular

U by Kotex

Tampons Regular

CHEAPEST PER EACH

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$3.00$0.19/each·16 Pack
2 sizesCompare →
Fructis Normal Strength & Shine Shampoo

Garnier

Fructis Normal Strength & Shine Shampoo

CHEAPEST PER L

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$8.49$9.99/L·850ml
2 OFFERS2 sizesCompare →
Incontinence Pads Extra Plus

Poise

Incontinence Pads Extra Plus

CHEAPEST PER EACH

Chemist WarehouseChemist Warehouse
$5.39$0.54/each·10 Pack
1 OFFER2 sizesCompare →
  • Previous
  • 1
  • More pages
  • 4
  • 5
  • 6
  • More pages
  • 479
  • Next

How we compare health & beauty prices

11,473 health & beauty products from 4 retailers, each priced per 100g or litre so a bigger pack can't disguise a worse deal. Best value right now: $1.93 per L.

Unit prices calculated by GroceryWise from the pack size marked “est.”.